Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

16 listopada 2024 r.
20:00

Janów Lubelski. Zakończono prace konserwatorskie przy klasztornej dzwonnicy

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

W listopadzie br. zakończono kolejny etap robót budowlanych i prac konserwatorskich w dawnym zespole klasztornym oo. Dominikanów w Janowie Lubelskim. Tym razem prace trwały przy bramie-dzwonnicy oraz ogrodzeniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakres prac obejmował m. in.:
- wykonanie badań odkrywkowych w celu ustalenia historycznej kolorystyki elewacji;
- skucie odspojonych i rozwarstwionych tynków oraz oczyszczenie pozostałych tynków;
- naprawę spękań konstrukcyjnych oraz impregnację wątków i zachowanych partii tynków;
- wykonanie tynków w partii cokołowej do wys. ok 2 m oraz wykonanie tynków w wyższych partiach ścian;
- malowanie elewacji;
- podklejenie odspojonych i rozwarstwionych detali oraz skucie fragmentów dekoracji nie nadających się do podklejenia,
- rekonstrukcję większych ubytków dekoracji zaprawą na bazie wapna dołowanego i suszonego piasku kwarcowego, uzupełnienie ubytków formy kitem mineralnym w masie;
- odtworzenie warstwy wykończeniowej detalu architektonicznego;
- wymianę stolarki okiennej.
- „W trakcie badań odkrywkowych ustalono że brama-dzwonnica oryginalnie posiadała kolorystykę tożsamą z kościołem. Dodatkowo odkryto dekorację sgraffitową w obrębie gzymsu koronującego oraz wykonano jej rekonstrukcję na bazie zachowanych śladów” – objaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie.

Miasto Janów Lubelski - założono w 1640 roku przez Katarzynę z Ostrogskich Zamoyską i stanowiło centrum obwodu Ordynacji Zamojskiej w latach 1829-67. Nowo powstałemu miastu został nadany herb wyobrażający Matkę Bożą. Miało to związek z objawieniami jakie miały miejsce w XVII w.
W roku 1647 wybudowana została kaplica w miejscu objawień, w której umieszczono obraz Matki Bożej Łaskawej. W roku 1659 ordynat Jan Sobiepan Zamoyski ufundował drewniany kościół i klasztor, a w roku 1660 założenie zostało przekazane pod opiekę zakonowi oo. dominikanów. Świątynia bardzo szybko stała się za mała dla licznie przybywających pielgrzymów, a „Księga cudów i łask sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim” - wymienia potwierdzonych 169 cudów, których doświadczyły osoby w tym miejscu na przestrzeni wieków.
W roku 1694 wydane zostało pozwolenie na budowę murowanego kompleksu zakonnego, na podstawie projektu Michała Linka, budowniczego twierdzy zamojskiej i nadwornego architekta Zamoyskich, fundatorów założenia. Prezbiterium ukończono w 1700 r., nawę oraz dwa skrzydła klasztoru w latach 1715-1720. W tym okresie wzniesiono zapewne także bramę-dzwonnicę. Konsekracja kościoła nastąpiła w roku 1742, a budowę kompleksu zakończono w 1769 roku.
W 1864 roku nastąpiła kasata klasztoru oo. dominikanów, a sanktuarium stało się siedzibą parafii przeniesionej z Białej.
Kompleks poddawany był kolejnym remontom, bardziej lub mniej udanym. Od roku 2021 rozpoczęte zostały systematyczne prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane przy szacie zewnętrznej kościoła, (wcześniej informowaliśmy o odkryciu kapsuły czasu, której zawartość związana była zarówno z historią świątyni jak i samego miasta).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zakolędują w Będzinie. Znamy laureatów rejonowych eliminacji
galeria

Zakolędują w Będzinie. Znamy laureatów rejonowych eliminacji

Dwoje solistów i dwa zespoły – tak będzie wyglądała reprezentacja rejonu zamojskiego podczas tegorocznego XXXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Caritas zaprasza na wigilie dla ubogich i samotnych

Caritas zaprasza na wigilie dla ubogich i samotnych

Lublin, Chełm, Puławy i Krasnystaw - w tych miastach 23 i 24 grudnia Caritas Archidiecezji Lubelskiej zaprasza wszystkich ubogich, bezdomnych, chorych i samotnych na świąteczne wigilie. Organizatorzy spodziewają się nawet tysiąca uczestników.

Śmiertelny wypadek na linii kolejowej Kraśnik-Lublin
zdjęcia z miejsca zdarzenia
galeria

Śmiertelny wypadek na linii kolejowej Kraśnik-Lublin

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w piątek (20 grudnia) wieczorem na linii kolejowej Kraśnik-Lublin. W miejscowości Rudnik Szlachecki w gminie Wilkołaz towarowy pociąg potrącił mężczyznę.

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w piątkowe południe

Tragedia przy ul. Klukowskiego. Nie żyje mężczyzna i jego pies

Kiedy strażacy dotarli na miejsce, na ratunek było już za późno. W palącym się domu znaleźli martwego mężczyznę i jego psa.

Dwa punkty zamiast trzech, PZL Leonardo Avia wygrała w Sulęcinie

Dwa punkty zamiast trzech, PZL Leonardo Avia wygrała w Sulęcinie

W spotkaniu 15. kolejki PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała Olimpię Sulęcin 3:2. Świdniczanie wygrywali już 2:0, ostatecznie potrzebowali pięciu setów aby pokonać rywali.

Jarmark już trwa, ale nic straconego - stoiska będą dostępne jeszcze w sobotę!

Chełm w świątecznym nastroju. Trwa Wschodni Jarmark Bożonarodzeniowy

Stroiki, pierniki, grzańce wigilijne – to tylko część produktów, które czekają na odwiedzających chełmskiego jarmarku. Program wydarzenia obejmuje również atrakcje sprzyjające integracji społecznej w świątecznym klimacie.

Gratka dla fanów tenisa stołowego. Kraśnik będzie gościł ogólnopolski turniej

Gratka dla fanów tenisa stołowego. Kraśnik będzie gościł ogólnopolski turniej

Już w najbliższą sobotę, 21 grudnia, w Kraśniku odbędzie się 9. Ogólnopolski Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego Kraśnik 2024. W wydarzeniu udział weźmie około 150 młodych zawodników z całego kraju, którzy rywalizować będą w trzech kategoriach wiekowych: żaków, młodzików i kadetów.

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?
ZDJĘCIA
galeria

Zrobiłeś już swój świąteczny stroik?

Przygotowania do świąt nie muszą kojarzyć się tylko z ciągłym gotowaniem i bieganiem. Można też przygotowywać własnoręczne piękne ozdoby na choinkę.

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Bez zderzaka, na felgach i z promilami – nocny rajd ekspresówką

Kierowca tłumaczył, że wystrzeliła mu opona. W rzeczywistości był kompletnie pijany.

Jakub Banaszek - prezydent Chełma

Chełm w 2025 roku: rekordowy budżet, zmiany w oświacie i "wystrzałowy" Sylwester

Budżet na 2025 rok, opłaty za gospodarkę odpadami komunalnymi, zmiany w chełmskiej oświacie, a także impreza sylwestrowa współorganizowana z telewizją Republika – to tematy, które dominowały podczas dzisiejszej konferencji prezydenta Chełma. Co jeszcze przyniesie nowy rok w tym mieście?

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół
galeria

Nowoczesne technologie trafiły do lubelskich szkół

Laboratoria informatyczne, urządzenia firewall, czy punkty dostępowe. To tylko niektóre rzeczy, które trafiły do szkół średnich w ramach pilotażu.

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego
galeria

Spotkanie opłatkowe u wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, w którym udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, świata nauki i oświaty oraz środowisk mundurowych. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania roku oraz złożenia sobie życzeń świątecznych i noworocznych.

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Pijani rodzice pogryźli policjantów. Ich dzieci zostały zabrane

Ukrainiec z promilami wiózł w wózku 11-miesięczne dziecko. Gdy zainterweniowali mundurowi, zaatakował ich wraz z żoną.

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria
film

Polegli weterani zostali uhonorowani muralem. Abrams pokazał twarz

„Pugnamus Usque Ad Finem”, czyli „Walczymy do końca”, to zawołanie 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, które znalazło się na muralu odsłoniętym dzisiaj (20 grudnia), z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Mural powstał na jednym z budynków w jednostce 19 LBZ przy ulicy Herberta w Lublinie. Przy tej okazji zaprezentowano wystawę sprzętu wojskowego. Gwiazdą ekspozycji był czołg M1 Abrams z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, wchodzącego  w skład lubelskiej brygady.

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Paweł Golański (Motor Lublin): Jak zobaczyłem akademię, to otworzyłem szeroko oczy i powiedziałem wow

Rozmowa z Pawłem Golańskim, dyrektorem sportowym Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium